Description

Click Here to Download
Specifications
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manufacturer | Boeing |
| Type | 737-600NG |
| ICAO | B736 |
| Passengers | 130 |
| Price | 28.000.000 |
| Still produced | no |
| Heavy jet | no |
| Dry Operating Weight | 36378 kg |
| Max Zero Fuel Weight | 51936 kg |
| Max Take Off Weight | 65544 kg |
| Max Landing Weight | 55112 kg |
| Max Fuel Weight | 20894 kg |
| Cargo Space | 15558 kg |
| Average climb rate | 1.700 fpm |
| Normal/Econ Cruise Altitude | 25.000 ft |
| Normal/Econ Cruise Speed | 455 kn |
| Range max fuel | 4.200 nm |
| Number of Engines | 2 |
| Engine type | Jet |
| Ticket factor | 1 |
| Business Class Factor | 2 |
| First Class Factor | 4 |
| Maximum package size | 200 kg |
| A/C Type | Commercial |
| Number Aircraft Produced | 69 |
| Year aircraft introduced | 1.998 |
| Flight crew size | 2 |
| Jump seats | 0 |
References |
| Seat Configurations | Economy | Business | First |
|---|---|---|---|
The Pars Airways Configuration |
100 | 05 | 05 |

Reviews
There are no reviews yet.