Description
![]()
Click Here to Download
Specifications
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manufacturer | Boeing |
| Type | 787-8 |
| ICAO | B788 |
| Passengers | 375 |
| Price | 224.600.000 |
| Still produced | yes |
| Heavy jet | yes |
| Dry Operating Weight | 119950 kg |
| Max Zero Fuel Weight | 161025 kg |
| Max Take Off Weight | 227930 kg |
| Max Landing Weight | 172365 kg |
| Max Fuel Weight | 101894 kg |
| Cargo Space | 40000 kg |
| Average climb rate | 0 fpm |
| Normal/Econ Cruise Altitude | 0 ft |
| Normal/Econ Cruise Speed | 487 kn |
| Range max fuel | 8.200 nm |
| Number of Engines | 2 |
| Engine type | Jet |
| Ticket factor | 1 |
| Business Class Factor | 2 |
| First Class Factor | 4 |
| Maximum package size | 2,000 kg |
| A/C Type | Commercial |
| Number Aircraft Produced | 292 |
| Year aircraft introduced | 2.011 |
| Flight crew size | 2 |
| Jump seats | 2 |
References |
| Seat Configurations | Economy | Business | First |
|---|---|---|---|
The Pars Airways Configuration |
250 | 20 | 20 |

Reviews
There are no reviews yet.